معرفی فیلم و کتاب

صفحه اصلی / آموزش / معرفی فیلم و کتاب

کتابچه نور 1

چه چیزی باید به کودکم بگویم؟
راهنمای جامع والدین؛ چگونه سرطان خود را با کودکشان مطرح کنند.
کاری از موسسه خیریه نور
فرمت فایل کتابچه: pdf

چه آنچه که باید از سرطان پستان بدانیم!
کاری از موسسه خیریه نور
فرمت فایل کتابچه: pdf

معرفی کتاب “وقـتی نفس، هـوا می‌شود ”

این کتاب سرگذشت زندگی و بیماری پاول کلانیتی است که به سرطان ریه پیشرفته سطح ۴ مبتلا شده است. او جراح مغز و اعصاب و دارای فوق تخصص علوم اعصاب بود که وی تـجریباتش بـه عنوان پزشک و بیمار را در کـتاب زنـدگینامه‌اش بـه رشته تحریر درآورد. پاول در مارس ۲۰۱۵ زمانی که ۳۷ سال داشت درگذشت. نیویورک تایمز این کتاب را پر فروش ترین کتاب موجود در آن زمان معرفی کرد (فــوریه ۲۰۱۷). این کتاب به مدت ۵۱ هفته پرفروش‌ترین کتاب امریکا بود.

معرفی کتاب “سرطان بهترین رویداد زندگی من”

این کتاب داستان زندگی پرفراز و نشیب قهرمان مبارزه با سرطان یعنی «لانس آرمسترانگ» است. در این کتاب می‌آموزیم چگونه تسلیم نشویم و بیماری را به مبارزه طلبیده و پیروز شویم. همانطور که لانس آرمسترانگ تنها ۴۰% شانس زنده‌ ماندن داشت اما پس از یکسال نبرد مداوم، هفت دوره قهرمانی مسابقات توردوترانس را از آن خود کرد. وی به عنوان یک بهبود یافته از سرطان، الهام‌ بخش و مورد احترام بسیاری از مردم جهان است.

معرفی کتاب “سرطان درمانی اثر ماکس گرسون”

نویسنده در کتاب سرطان درمانی، ضمن معرفی و بررسی ۵۰ نوع سرطان، راه‌های مقابله و درمان آن‌ها را بیان می‌کند. دکتر گرسون معتقد است، با خام‌خواری و استفاده از میوه‌هایی که با روش بیولوژیک، بدون استفاده از کودهای شیمیایی، تولید شده‌اند، می‌توان بر انواع سرطان‌ غلبه کرد. در این کتاب تاکید می شود که اگر کسی بتواند به اندازه‌ی کافی، میوه و سبزیجات استفاده کند، به داروهای شیمیایی نیازی نخواهد داشت.

معرفی کتاب “من یک نـجات یــافته ام”

این کتاب داستان امید و ناامیدی، غم و شادی و زندگی روزمره افرادی است که با سرطان مواجه شده و از آن عبور کرده‌اند. نویسنده این کتاب «ویجی آناند ردی»، یک پزشک متخصص سرطان است.

معرفی کتاب “درد و سرطان”

در این کتاب به مقوله درد از جنبه‌های مختلف نگریسته شده که می‌تواند برای بیماران و همراهان آن‌ها مثمر ثمر باشد. بخشی از این کتاب را باهم می‌خوانیم: «ما معتقدیم در صورت مشارکت بیماران در امور درمانی خود، نتایج بصورت شگفت انگیزی بهبود خواهد یافت. درد فقط یک حس سوزش نیست، آن تجربه ناخوشایندی است که ممکن است با آسیب واقعی یا احتمالی همراه باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان در مرحله‌ای از بیماری خود، درد را تجربه می‌کنند. درد ممکن است مرتبط با خود بیماری باشد یا اینکه ارتباط مستقیمی با اقدامات درمانی مربوط به سرطان یعنی جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی داشته باشد. باید توجه داشت درد کنترل نشده موجب کاهش توانایی فرد برای مراقبت‌های شخصی می‌شود، پاسخ اولیه بیماری را تحت تأثیر قرار داده و کیفیت زندگی فرد را پایین می‌آورد. ارزیابی درست و تشخیص مسیرهای عصبی درگیر، نوع درد، شدت و اثرات آن بر روی فرد، برای برنامه‌ریزی صحیح درمانی ضرورت دارد. باید توجه داشت تقریباً در تمامی موارد، امکان کنترل درد مرتبط با سرطان وجود دارد و این نیازمند ارتباط نزدیک‌تر پزشک و بیمار است.»

معرفی کتاب “کی ز مردن کم شدم”

کتاب کی ز‌مردن کم شدم توسط آنیتا مورجانی نوشته و محمود دانایی آن را به فارسی ترجمه کرده است. این رمان که توسط نیویورک تایمز در سال ۲۰۱۴ به عنوان پرفروش ترین کتاب شناخته شد، داستان زندگی نویسنده را شرح می‌دهد. او در سال ۲۰۰۲ به سرطان لنفوم مبتلا می‌شود و پس از چهار سال مبارزه‌ سخت و طاقت فرسا با بیماری، ســرطان تمام بدنـــش را فرا گرفته و تمام اعضای بدنش از کار می‏افتد. در سال ۲۰۰۶ او به کمای عمیق فرو می‌رود. با وجود اینکه پــزشکان مـــنتظر پایان زندگی اش بودند، به طور غیر منتظره‌ای از کما خارج شده در حالی که هیچ نشانه ای هم از سرطان در بدنش وجود ندارد. او که تجربه‌ی نزدیک خود از مرگ را در این کتاب بیان می‌کند، می‌گوید: «این تجربه آغاز و انتهای مشخصی نداشت و شبیه به هیچ یک از تجربیاتم نبود. درک این واقعیت که جوهر ذاتی ما از عشق است، مهم‌ترین درسی بود که از این تجربه آموختم، چون به من توانایی بخشید تا از تمام ترس‌هایم آزاد شوم و کلیدی بود که زندگی‌ام را نجات داد.

معرفی کتاب “من دوبار سرطان را شکست دادم”

گاهی اوقات هنگام عبور از گردنه های دشوار زندگی لازم است به خودمان انرژی و امید بدهیم. امید یک حالت روانی است که فرد انتظار وقوع رویداد خوب را دارد و ضمن احساس کارآیی و ثمربخشی به این باور می رسد که می تواند بهتر از قبل به کارهایش رسیدگی کند در این میان پس از استعانت از پروردگار، وجود و همراهی دوستان، آشنایان، خانواده و همسر، بسیار خوب، لازم و ضروری است؛ اما حقیقت این است که بهترین راهنما و کسی که در این مسیر می تواند به ما کمک کند خودمان هستیم. نویسنده در این کتاب تجربیات خود را در پشت سر گذاشتن دشواری‌ها شرح می‌دهد و اینکه چگونه می‌توان با امیدواری به زندگی رابطه معناداری بخشید و با تلاشی خستگی ناپذیر به پیروزی رسید.

معرفی کتاب “بخت پریشان”

جان گرین در رمان «بخت پریشان» با سبکی متفاوت به بیان هیجانات، شادی‌ها و غم‌های زنده‌ بودن و عاشق بودن می‌پردازد. این کتاب کتابی است عمیق، مملو از احساسات و افکار نوجوانان درباره بیماری، عشق و مرگ. این رمان یکی از موفق‌ترین رمان‌های دنیا به‌حساب می‌آید که به ۴۷ زبان دنیا ترجمه‌شده است و بیش از ده میلیون و هفت‌صد هزار نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده است. این کتاب با دو عنوان «بخت پریشان» و «نحسی ستاره‌های بخت ما» در ایران ترجمه‌شده است. تقدیرهای بسیاری همانند: «کاش این کتاب هرگز تمام نشود»، «بهترین داستان عاشقانه چند دهه اخیر» و … در خصوص این کتاب نوشته‌ شده است.

معرفی کتاب “همدلی”

این کتاب، تلاشی است در راستای تعریف هم‌دلی و بررسی تأثیر آن در اعضای خانواده در جهت پیشبرد اهداف جمعی و دستیابی به آرامش درونی و شخصی. کتاب مشتمل بر سی و دو مبحث است که در هر مبحث به توضیح پیرامون سؤال‌های مطرح در موضوع همدلی از قبیل همدلی چیست؛ همدلی با سالمندان چه ویژگی‌هایی دارد؛ چگونه با همسرمان همدلی کنیم؛ آیا خانواده و اجتماع بر میزان همدلی کردن افراد اثر می‌گذارند؛ چگونه می‌توان همدلی را به کودکان آموخت؛ در عمل چگونه همدلی کنیم؛ نداشتن همدلی چه تأثیری بر زندگی روزمره ما می‌گذارد و برای نشان دادن همدلی خود چه بگوییم، پرداخته شده است.

معرفی کتاب “سرطان و بحران های روانی”

اثرات بیماری‌هایی مثل سرطان تنها به جسم بیمار محدود نمی‌شود. اثرات حسی یکی از مشکلات شایعی است که بیمار با آن مواجه است ولی متاسفانه کمتر به آن توجه می‌شود. این کتاب که با همکاری گروهی از روانپزشکان، روانشناسان و استادان برجسته ایرانی تهیه شده است، مجموعه‌ای است شامل پرسش و پاسخ‌‌های مطرح شده به زبان ساده تا خوانندگان با مسائل روانشناسی آشنا شوند و بتوانند آگاهانه با مشکلات خود مواجه شوند.

معرفی کتاب “همراهی نزدیکان در طول بیماری”

برای شخصی که متوجه می شود به بیماری سختی مبتلا شده، هم تحمل وضعیت مشکلِ بیماری و هم تحمل روش های مختلف درمانی و آزمایش های متعدد بسیار مشکل است، اما معمولا به وضعیت کسانی که با بیمار زندگی می کنند، توجه زیادی نمی شود. در این کتاب سعی شده که به وضعیت افراد خانواده و نزدیکان بیمار توجه شود و روش های گوناگون رویارویی و راه های تطبیق سالم با وضعیت های دشوار و پیش بینی نشده، بررسی شود.

معرفی کتاب “سرطان چیست”

در این کتاب سعی شده تا سرطان از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد و عقایدی که در مورد سرطان وجود دارد، اعم از درست یا نادرست با دلایل علمی بررسی شود. یکی از نکات مثبت این کتاب این است که در بررسی هر سرطان، بصورت اختصاصی کشور خودمان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

معرفی کتاب “تغذیه برای مبتلایان به سرطان”

ضعف سیستم ایمنی بدن و روند شیمی درمانی به مرور بدن مبتلایان به سرطان را ضعیف می‌کند. به همین دلیل بسیاری از پزشکان معتقدند انتخاب تغذیه ی مناسب و اصولی به قوت بدن بیمار و ایجاد حسی بهتر و انرژی بیشتر کمک بسزایی می‌کند و عوارض ناشی از درمان را کاهش می‌دهد. کتاب «تغذیه برای مبتلایان به سرطان» منبع مناسبی برای شیوه‌های سالم‌خوری و درک تاثیر تغذیه بر سرطان است. این کتاب تمام اطلاعات مورد نیاز را با استفاده از عبارات ساده و قابل فهم در اختیار خواننده قرار می‌دهد و با ارائه‌ی طرز تهیه‌ی بیش از ۸۰ نوع غذا، دسر و میان وعده، امکان استفاده از این دستورهای خوشمزه و لذیذ را برای مبتلایان به سرطان فراهم کرده است. استفاده از دستورات این کتاب نه‌تنها برای بیماران بلکه برای افراد سالم نیز قابل استفاده است.

معرفی کتاب “کتاب رژیم درمانی در سرطان”

بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان دومین عامل مرگ و میر در بیشتر کشورهای ثروتمند جهان به شمار می‌رود. از سویی نرخ مرگ و میر در اثر بیماریهای قلبی عروقی رو به کاهش است ولی در خصوص سرطان ثابت مانده است و به نظر می‌رسد در سال‌های آتی سرطان به اولین علت مرگ و میر تبدیل گردد. کتاب رژیم درمانی در سرطان اطلاعات علمی لازم و کاربردی جهت تنظیم برنامه غذایی و نیازهای تغذیه‌ای بیماران مبتلاء به سرطان را در مراحل مختلف درمان ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب “مرگ، سوگ، فقدان”

هدف از این کتاب، پرداختن به مرگ از دیدگاه فلسفی نیست، که نه در حوصله‌ی خواننده است و نه در دانش نگارنده، بلکه بیش‌تر بر آنیم که دریابیم در صورت روبه‌رو شدن با مرگ و فقدان، که خواه ناخواه با آن روبه‌رو می‌شویم، چه باورهایی می‌تواند روند سوگواری ما را پیچیده کند و چه کنیم تا از این صافی، به جای آن که به قول نویسنده خرد شد و از هم پاشیده بیرون بیاییم، پالوده و صیقل‌یافته خارج شویم.

معرفی کتاب “امیدواری برای بیماران سرطانی”

در این کتاب، نویسنده به تمام بیماران مبتلا به سرطان که تازه بیماری شان تشخیص داده شده است امید و جرات می دهد تا بر ترس خود غلبه کنند. نویسنده به سرطان غیرقابل عمل جراحی دستگاه لنفاوی مبتلا بوده، اما هرگز امید خود را از دست نداده، بر ترس خود چیره شده و با بیماری اش مبارزه کرده است.

معرفی کتاب “تغذیه برای مبتلایان به سرطان”

نویسنده در این کتاب به به روش‌های تصویر سازی ذهنی RGI و تاثیر آن در پیشبرد درمان پرداخته است. تصویر سازی ذهنی، یکی از مفیدترین روش‌های درمانی مکمل برای بیماران مبتلا به سرطان است که از سوی مجامع علمی از جمله مرکز سرطان آمریکا به رسمیت شناخته شده است. تصویر سازی ذهنی جزء روش‌های جامع مراقبت سرطان است که می‌توان آن را به ‌عنوان یک ابزار قوی درکمک به بهبود زندگی بیماران سرطانی بکار گرفت. درمان تصویر سازی ذهنی را می‌توان در هر سطح از مراقبت‌های مربوط به بیماران سرطانی مورد استفاده قرار داد. از این روش مفید و مکمل می‌توان برای کنترل علایم فیزیکی سرطان بخصوص درد، کنترل بهتر عوارض درمانی بخصوص ضعف، تهوع و استفراغ و همچنین تقویت روحیه بیماران استفاده کرد که تمام این اثرات بر روند بهبودی بیماران بسیار تاثیرگذار خواهند بود. این روش درمانی به منظور افزایش اعتماد به نفس، افزایش امید به کسب نتایج مثبت، سرعت بخشیدن به سیر بهبود بیماری، کنترل اضطراب و کسب آرامش، ایجاد سازگاری بهتر با بیماری و پذیرش منطقی‌تر روش‌های درمانی مربوطه، افزایش کیفیت زندگی، کاهش و تسکین درد و به طور گسترده در بین بیماران مبتلا به سرطان قابل استفاده می‌باشد.

معرفی کتاب “کتاب ارتباط بین سرطان و شیوه زندگی”

سرطان یک بیماری نسبتاً مرتبط با شیوه زندگی است که محل زندگی، عادات زندگی، محیط کار و تماس‌های شغلی هم می تواند روی آن تأثیر داشته باشد. هر سرطان فاکتور خطر مربوط به خود را داراست. براساس تحقیقات حدود ۴۰-۳۰ درصد سرطان‌ها با داشتن سبک زندگی سالم قابل‌کنترل است. اما سبک زندگی سالم چگونه است؟ عامل خطر برای هر سرطان چیست؟ تا‌کنون حدود صد نوع سرطان شناخته‌شده است. در این کتاب، ارتباط بین سرطان و شیوه زندگی چند نوع سرطان که ابتلا به آن‌ها با شیوه زندگی ارتباط مستقیم دارند به صورت تفکیکی مورد بررسی قرار گرفته است.

معرفی کتاب “کتاب رژیم درمانی در سرطان”

بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان دومین عامل مرگ و میر در بیشتر کشورهای ثروتمند جهان به شمار می‌رود. از سویی نرخ مرگ و میر در اثر بیماری های قلبی عروقی رو به کاهش است ولی در خصوص سرطان ثابت مانده است و به نظر می‌رسد در سال‌های آتی سرطان به اولین علت مرگ و میر تبدیل گردد. کتاب رژیم درمانی در سرطان اطلاعات علمی لازم و کاربردی جهت تنظیم برنامه غذایی و نیازهای تغذیه‌ای بیماران مبتلاء به سرطان را در مراحل مختلف درمان ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب “کتاب رژیم های غذایی ضد سرطان”

تمرکز این کتاب بیشتر بر روی رژیم های غذایی و تغذیه است و در هر فصل به طور مجزا به بخش های مختلف غذا در هرم تغذیه ای می پردازد از جمله ماهی، گوشت، لبنیات، میوه ها و سبزیجات، چربی ها، قند‌ها و مواد قندی، نوشیدنی ها و مکمل های خوراکی. در نهایت علت چاق شدن افراد را در قرن ۲۱ مورد بررسی قرار داده و توصیه های ضد سرطان و پنج قانون طلایی که می تواند ابتلا به سرطان را کاهش دهد را ذکر می کند.

معرفی کتاب “فعالیت ورزشی و سرطان”

داشتن شیوه زندگی توام با فعالیت بدنی گسترده و فعال می تواند نقش بسزایی در پیشگیری از سرطان و مرگ و میر مرتبط با آن ایفا کند. همچنین روش‌های اولیه پیشگیری نشان داده است، فعالیت ورزشی منظم هنگام درمان سرطان و پس از آن با عملکردهای بدنی و آمادگی قلبی عروقی، کاهش احساس خستگی و کیفیت زندگی مرتبط با افزایش میزان سلامتی فرد همراه است. این کتاب نکته های کاربردی و بالینی بسیاری دارد که می تواند برای مبتلایان به سرطان در دوره درمان و پس از آن مفید باشد. همچنین ایده های پژوهشی بسیاری برای پژوهشگران، دانشجویان و علاقمندان به موضوعات فعالیت ورزشی و سرطان دارد. رهیافت های ارزشمندی که فعالیت‌های ورزشی می تواند از طریق آن در پیشگیری سرطان نقش داشته باشد در جای جای این کتاب بیان شده است. تجویزها و نسخه های فعالیت ورزشی ویژه افراد مبتلا به سرطان که در این کتاب به چشم میخورند نیز بر مطالعات پژوهشی و یافته‌های علمی استوارند. دستاورد حداقلی این کتاب برای افراد مبتلا به سرطان و همه افرادی که با آن سر و کار دارند، تندرستی و بهبود کیفیت زندگی است.

معرفی کتاب “راه شاد زیستن با سرطان”

ما به این واقعیت دست‌ یافته‌ایم که سرطان به هیچ وجه با ملیت، جنسیت، نژاد، مذهب، سن، غنى، فقیر و انسان خوب و بد بودن ارتباطی ندارد. شما نیز به خوبى مى دانید که این بیمارى چگونه افکار و احساسات دردناکى را با خودش به همراه مى آورد، اما نکته بسیار مهم و تعیین کننده‌ی سرنوشت انسان در طول این سفر سخت، نوع واکنش انسان نسبت به این بیمارى است. اینکه انسان حق انتخاب دارد: تسلیم شدن یا مبارزه کردن. این کتاب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید افکار و احساسات دردناک ناشی از این اتفاق تکان دهنده را درک کنید، بپذیرید و آن را به زبان بیاورید. امید است که شما با استفاده از راهکارهای کاربردی عنوان شده بتوانید با تغییر سبک زندگی و نگاهی تازه به این بیماری با اراده‌‌ای استوار سرطان را پذیرفته و درمان کنید.

معرفی کتاب “شیمی درمانی”

شیمی درمانی یکی از مهم‌ترین درمان‌های سرطان است. در طی نیم‌قرن گذشته، انقلابی عظیم در کشف داروهای شیمی درمانی حاصل گشته، این داروها در بیشتر موارد به صورت هدفمند عمل کرده است. یعنی با ایجاد بهترین اثربخشی در درمان، کمترین عوارض را بوجود می‌آورند. آگاهی از این موضوع باعث آرامش بیشتر بیماران و خانواده‌ آنان خواهد شد. در تدوین این کتاب سعی شده سرطان از نگاه بیماران بررسی شود و تمام اطلاعات مورد نیازی که باید در مورد راهکارهای تشخیصی، درمانی و مراقبت‌های بعد از آن بدانید. در فصل‌های مختلف به‌طور کامل بیان شده است.

معرفی کتاب “سرطان خون”

به طور کلی علت مشخص و قطعی برای بروز سرطان خون وجود ندارد و علت دقیق نامعلوم است ولی عوامل مستعدکننده احتمالی بسیاری وجود دارد. بیماری سرطان، مالتی فاکتوریال یا چند عاملی محسوب می‌شود که در ایجاد آن هم عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی، موثر هستند. در برخی سرطان‌ها ژنتیک نقش مهم تری دارد خصوصاً اگر سرطان در خانواده تکرار شود و پیشینه خانوادگی داشته باشد. اکنون برخی از عوامل ژنتیکی و محیطی موثر در سرطان خون را ذکر می کنیم.

معرفی کتاب “پیشگیری و تشخیص سرطان های پستان و تخمدان”

سرطان پستان شایع‌ترین سرطان زنان در کشورهای صنعتی و پیشرفته و کشورهای در حال رشد می‌باشد و سرطان تخمدان به‌عنوان خطرناک‌ترین سرطان تولید مثل در زنان شناخته‌شده است و بیشترین آمار مرگ‌ومیر مربوط به این سیستم در زنان را تشکیل می‌دهد. چنانچه سرطان‌های پستان و تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده شوند اکثراً قابل‌درمان می‌باشند، اما معمولاً به دلیل تشخیص دیرهنگام به‌ویژه در کشورهای در حال رشد، درمان مؤثر سرطان‌های تخمدان و پستان امکان‌پذیر نمی‌باشند. در بیش از ۹۰ درصد از افراد مبتلابه سرطان عوامل محیطی زیستی، تغذیه، افسردگی، استرس و شیوه زندگی در ایجاد سرطان نقش دارند. خواندن این کتاب به افزایش آگاهی زنان جامعه ایران از دو سرطان مهم پستان و تخمدان کمک نموده و توانمندی آنان را در پیشگیری و تشخیص زودرس این دو سرطان شایع در زنان چند برابر خواهد کرد. امید است در آینده نزدیک این افزایش آگاهی منتهی به اقدامات عملی در جهت پیشگیری و تشخیص زودرس سرطان‌های پستان و تخمدان در بین زنان ایرانی شود.

معرفی کتاب “درمان دارویی سرطان”

سرطان واژه‌ای است که برای طیف وسیعی از بیماری‌های همراه با تکثیر غیرقابل‌کنترل سلولی و تهاجم به اعضای دیگر بدن، به‌کاربرده می‌شود. سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق خون یا سیستم لنفاوی به بخش‌های دیگر بدن انتقال یابند. روش‌های درمانی متعددی برای سرطان وجود دارد، این روش‌ها شامل جراحی، رادیوتراپی (پرتودرمانی)، درمان تسکینی، شیمی‌درمانی، درمان‌های هدفمند شامل هورمون درمانی، ایمنوتراپی (ایمنی درمانی)، درمان سلولی و مولکولی و ژنتیک تراپی (ژنتیک درمانی) می‌باشد. کاربرد هرکدام از این درمان‌ها با توجه به نوع سرطان، محل و مرحله پیشرفت سرطان متفاوت است. این کتاب به سوالات بیماران در رابطه با داروها و درمان‌های سرطان با رعایت ملاحظات خاصی که باید مورد توجه قرار گیرد، پاسخ می‌دهد. البته توجه داشته باشید که این کتاب جایگزین پزشک شما نیست و بیماران باید در مورد هرگونه ابهام و تغییرات وضعیت خود با پزشک متخصص مشورت نمایند.